Techniki na co dzień. Niwelacja stresu.

Odczuwasz na co dzień stres? Aby nie wpaść w sidła strachu, który negatywnie obciąża nasz układ immunologiczny, można pomóc sobie prostymi technikami.

  • Zredukuj liczbę czytanych wiadomości

Wyznacz sobie czas na czytanie lub słuchanie wiadomości. Nie otaczaj się aplikacjami, które informują Cię o newsach. Lub sam, gdy aktualizujesz wiadomości co pół godziny, bombardujesz swój mózg negatywnymi emocjami.

  • Czytaj sprawdzone źródła

Jeśli już czytasz wiadomości i czujesz, że informacje napędzają stres i strach, zachowaj trzeźwość umysłu i sprawdzaj źródła. Niektóre firmy zarabiają pieniądze na każdym kliknięciu, więc przyciągają ludzi najbardziej szokującymi zdjęciami. Czytaj wiadomości na rzetelnych portalach i uważaj na fake newsy, ale również na plotki.

  • Ogranicz bodźce

A gdyby tak wyłączyć Internet w telefonie? Logować się na portal społecznościowy raz dziennie? Włączyć telewizor, by obejrzeć film, a nie żeby leciał w tle? To jest duże wyzwanie, aby zmienić swoje nawyki. Jednak możliwe. Szczególnie osoby, które pracują w home-office, łatwo mogą się zatracić w czynnościach, które niekoniecznie należą do zawodowych: portale społecznościowe, komunikatory, YouTube. Pamiętaj, że przeciętny człowiek jest codziennie konfrontowany z taką ilością bodźców, jak osoba w średniowieczu przez całe życie! Jeśli ograniczysz bodźce, Twój mózg będzie Ci wdzięczny i odpłaci się większą koncentracją i wydajnością.

 

  • Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną

Zamiast pisać na komunikatorach społecznych, zadzwoń do przyjaciela lub członka rodziny lub umów spotkanie. Stawiaj priorytet na czas jakościowy, a nie na długość spotkania – skoncentruj się na pozytywnych tematach podczas rozmów z innymi!

A gdyby tak cofnąć się w czasie?

Osoby starsze na nowo znajdują radość życia, gdy ich dzieci lub wnuki interesują się ich przeszłością. W Internecie jest sporo podpowiedzi, jakie pytania zadać, by dziadkowie opowiadali o swojej przeszłości. Dzięki temu możesz dowiedzieć się o szczegółach życia swoich dziadków czy rodziców, o których nigdy nie wiedziałeś. Warto takie wspomnienia na pamiątkę zapisać. Jest to wartość dodana dla Ciebie i dla Twoich najbliższych.